Responsywny układ stron internetowych

10 lipca 2018

Responsywność w dzisiejszym świecie to nie ekstrawagancki dodatek, a konieczność, bez której możemy zapomnieć o wysokich zasięgach czy dobrych statystykach odwiedzin w przeglądarkach.

Projektowanie, a potem kodowanie strony www polega na tym, aby każdy interaktywny element designu był widoczny i przede wszystkim użyteczny także na ekranie smartfona czy tabletu.
W tym celu przykładowo najmniejszy interaktywny obiekt nie może mieć mniej niż 40px inaczej po prostu ciężko będzie w niego trafić. Wielkość czcionek oraz układ elementów zmienia się w zależności jaka jest rozdzielczość danego ekranu oraz na jakiej przeglądarce jest wyświetlana twoja strona internetowa.

Z technicznego punktu widzenia, responsywny układ strony używa jednostki względne i zapytania nośnków, łącząc idee liquidnego i adaptacyjnego układu projektowania stron internetowych (o których to układach także napiszemy osobne notki – Wszystkie te pojęcia są ze sobą związane, tak więc będzie także osobne podsumowanie i porównanie poszczególnych układów). Z rozszerzeniem przeglądarki lub zmniejszeniem jej szerokości, responsywny układ będzie zmieniał się jak liquidny układ. Ale jeśli przeglądarka wykracza poza pewną szerokością określoną przerwaniami zapytań nośnika, taki układ będzie szybciej się zmieniał aby dostosować się do szerokości okna.
Zazwyczaj responsywne designy są tworzone za pomocą podejścia mobile-first. To znaczy, że najpierw jest stworzony układ komórkowy, a potem, jak przeglądarka staje się szerszą na desktopie lub tablecie, projektant szuka sposobu, aby rozszerzyć ten układ. Prowadzi to do stworzenia lepszych doświadczeń ogólnie, ponieważ łatwiej rozszerzyć projekt, niż uprościć duży układ dla ekranów telefonów.

Pamiętajmy jednak, że nie da się jednoznacznie sprecyzować tworzenia stron responsywnych. Każdy grafik, każdy programista posiada swój własny styl oraz porządek projektowania/kodowania, który w oparciu o ogólnodostępne standardy, jest odpowiednio do danego projektu modyfikowany.