Diabeł tkwi w szczegółach, czyli jak projektować czy dobrze zaprojektować

19 marca 2019

Trendy w projektowaniu stron internetowych zmieniają się z roku na rok. Nie ma już sztywnych standardów w web designie. To, co kiedyś wydawało się nietypowe, dziś uchodzi za standard. Jedno pozostało niezmienne: kreatywność zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością.

Nie sztuką jest zaprojektować ładny interfejs strony www. Prawdziwym wyzwaniem jest zaprojektować grafikę, która będzie nie tylko ładna, ale i użyteczna, doskonale skalująca się na urządzeniach mobilnych.

Strony responsywne to już nie tylko nowy trend w projektowaniu serwisów internetowych, lecz właściwie standard. Sukcesywnie wzrasta liczba osób przeglądających strony internetowe głównie przy pomocy urządzeń mobilnych. RWD to gwarancja, że nasza strona zachowa swoje walory użyteczne i estetyczne bez względu na rodzaj wykorzystywanego urządzenia do jej przeglądania, a jednocześnie będzie pojawiała się w wynikach mobilnego wyszukiwania Google.

 

Tak jak wspomniano w tytule – diabeł tkwi jednak w szczegółach, tzw. smaczkach, które z pozoru, prostej witrynie nadadzą charakteru i “tego czegoś” co ją wyróżni na tle milionyów innych w Internecie.

Takimi estetycznymi detalami mogą być na pozór zwykłe podkreśniki, ostylowane listy wypunktowane czy inne proste zabiegi zastosowane w typografii, które mogą być również nawiązaniem do logotypu danej marki czy jednego kształtu, który będzie powtarzał się w całej identyfikacji ale i na stronie internetowej.

 

Ostatnimi czasy takimi bardzo modnymi smaczkami stała się… niekompletność. Podobaja nam się finezyjne poucinane loga, czy nachodzące na siebie boksy w webdesignie. Taki świadomy zabieg wycinania fragmentów grafik, zwłaszcza typografii sprawia, że projekty oparte na niekompletności przykuwają wzrok i tworzą atmosferę tajemniczości. Niekompletne logo zmusza umysł do wysiłku i jednocześnie nadaje mu subtelności i lekkości.

 

Drugim “krzykiem mody” jest znana od zarania dziejów geometria. Cieszy się powodzeniem wśród grafików, projektantów czy stylistów. Trójkąty, kwadraty, koła – to kształty, które dominują. Dzięki nim można w łatwy sposób wzbogacić kompozycję niejednego projektu. Siłę geometrii stanowi prostota, która zawsze będzie ponadczasowa.