Filmy 360 – świat w zasięgu… wzroku

30 października 2018

Video na stronach internetowych zyskuje coraz większe zasięgi i obejmuje co rusz to nowe obszary IT, biznesu i branż. Minęły już bowiem czasy, gdy wszelkie pliki video ważyły przysłowiowe tony i było absolutnie nie do załadowania na przeglądarkach internetowych. Obecnie, szybkie łącza, inteligentne kompresowanie plików pozwala na umieszczanie filmów tak naprawdę wszędzie.

Dziś skupimy się na nietypowych filmach, które także znajdują coraz większe uznanie właścicieli witryn, zwłaszcza technicznych sklepów internetowych.

Video 360, czyli video sferyczne, mimo swojej odmiennej natury, może oferować podobne spektrum rodzajów ujęć jak standardowy klip. Możemy tu grać ruchem, wplatać widok z lotu ptaka oraz stosować efektowny montaż przeplatający dynamikę obrazu.

Jak to działa?

Podczas oglądania filmów sferycznych 360°, to widz decyduje, w którym kierunku chce patrzeć. Największą immersję (stopień zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości) można osiągnąć dzięki oglądaniu filmów 360° w goglach VR. Można je odtwarzać również na komputerach, tabletach lub smartfonach.

Kamera sferyczna łatwo dostosowuje się do pomysłów i stopnia ich kreatywności. Daje się wykorzystać zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz, pozwala się podpiąć do różnego typu pojazdów, urządzeń i elementów otoczenia: od statywu i plecaka, przez narty, rower, samochód, samolot, po sufit, kolumnę i wiele innych. Lubi wyzwania i eksperymenty, a rejestrując wszystko dookoła nie pominie żadnego szczegółu. Możliwość rejestracji i wizualizacji ścieżki przechwyconej z czujników GPS kamery oferuje zastosowania daleko wykraczające poza obszar rozrywki i marketingu. To zupełnie nowe narzędzie w dziedzinie dokumentacji wizualnej, rozwiązanie o niemal nieograniczonych zastosowaniach.

 

Filmy sferyczne to nowy typ przekazu, który łączy prostotę tworzenia wideo z wrażeniami rodem z rzeczywistości wirtualnej. Choć od prawie roku format dostępny jest na YouTubie, wiele osób o nim nie słyszało – a też bez przeszkód obecnie możemy takie filmy odpalać na social media. Do oglądania filmów sferycznych zapisanych na dysku komputera należy użyć specjalnego odtwarzacza. Filmy zamieszczone na YouTubie można oglądać za pośrednictwem praktyczne każdej przeglądarki WWW. Po uruchomieniu takiego filmu w rogu ekranu pojawi się interfejs do przesuwania obrazu.