Flat icons, flat design – dlaczego wszystko co flat jest modne i pożądane?
8 stycznia 2019
Flat design, inaczej zwany projektowaniem płaskim. To styl projektowania, który zakłada wyeliminowanie takich elementów, jak: gradienty, cieniowanie, odblaski, lustrzane odbicia, faza-płaskorzeźba. Polega na ograniczeniu liczby kolorów i stosowaniu tylko prostych kształtów i topografii. Aplikacje stworzone przy pomocy Flat Designu bardzo często skupiają się na odpowiednim połączeniu kolorów, wyeksponowaniu treści (np. przez duże litery, zastosowanie odpowiedniej czcionki lub pogrubienia, wyróżnienie nagłówków, krótkich bloków tekstu wprowadzającego, wyliczeń).
Bardzo często spotyka się również wykorzystanie najnowszych technologi jak html5/css3,efekty typu parralax, które powodują nachodzenie na siebie tła poszczególnych części. Wynikiem zastosowania tych zabiegów jest fakt, że wykonany w ten sposób projekt prezentuje się przejrzyście, jest czytelny, ale nie pozbawiony efektów.
Projektowanie płaskie zostało spopularyzowane na początku XXI wieku poprzez tworzenie grafiki na potrzeby różnego rodzaju publikacji elektronicznych, między innymi przez Microsoft Windows 8, który opiera się głównie na pulpicie zorganizowanym w swego rodzaju kafelki.
Projektowanie płaskie jest pod wieloma względami projektowaniem sprowadzonym do podstaw. Usuwa wszelkie stylistyczne problemy, które dawałyby złudzenie trójwymiarowości, jak np. cienie, gradienty i tekstury. Flat design koncentruje się wyłącznie na wzajemnym oddziaływaniu ikon, typografii i koloru. To jeden z pierwszych spójnych stylów specjalnie stworzonych dla mediów cyfrowych – taki, który wykorzystuje zalety unikalnych opcji jakie dał Internet i stawia na pierwszym miejscu potrzeby użytkowników stwarzając proste przyciski, które łatwo i szybko można odnaleźć, proste schematy kolorów, które pomagają w szybkiej identyfikacji elementów, a także minimalistyczne ikony. Wygląd jest drugorzędnym elementem w idei płaskiego projektowania. Jej głównym celem jest surowa funkcjonalność.
Prostota ikonografii sprawia, że użytkownicy są intuicyjnie prowadzenii przez stronę bazując wyłącznie na kolorach i schematach. Ponadto, czas ładowania strony przyspiesza, a strona zaprojektowania w tym stylu zawsze wygląda dobrze, zarówno na wysokiej jak i na niskiej rozdzielczości. Wszystko to poprawia user experience. Życie staje się łatwiejsze nie tylko dla projektantów, ale też dla zwykłych użytkowników.
Czy flat design posiada jakieś minusy? Oczywiście.
Przede wszystkim projektowanie płaskie niesie za sobą pewne ograniczenia. Ogranicza wybór do prostych kolorów, kształtów i ikon. W projektowaniu tego typu stron internetowych łatwo popaść w marazm, bezpłciowość i stworzyć niczym nie wyróżniającą się, zwykłą stronę, pozbawioną charakteru i “tego czegoś”, co nada jej dynamiki i świeżości. Należy się tego wystrzegać!
Niektóre strony lub aplikacje, wymagają złożony wizualnie wskazówek do przeprowadzenia użytkowników przez proces. Problem ten jest jednym z większych w projektowaniu płaskim. Główny zarzut to brak cieni lub innych elementów, które nadawałyby przyciskom wygląd przycisków – Obecnie użytkownicy przyzwyczaili się do “płaskiego” wyglądu buttonów, jednak cały czas istnieje odsetek userów, którzy nie potrafią się na takich witrynach odnaleźć.