Strony internetowe… bez zdjęć

3 lipca 2018

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jakby wyglądała Twoja strona www, gdyby… była bez zdjęć? Zero fotografii, zero rastrów. Jakie byłoby prawdopodobieństwo, że potencjalny klient zostałby na takiej witrynie i zainteresował się Twoją ofertą i dokonał zakupu…?

Na szczęście obecnie wcale nie trzeba się takimi sprawami przejmować, szybkość łączy interentowych, nie tylko na domowych pecetach, ale i w najprostszych smartfonach jest na tyle zadowalająca, że możemy odtwarzać płynnie nie tylko skomplikowane animacje w java script ale i całe filmiki.

Są jednak strony internetowe, które zdjęć nie posiadają w ogóle, a mimo wszystko łapią za oko, są ciekawe i mają swój niepowtarzalny styl. Co je wyróżnia?

Po pierwsze: gra kolorami. Przeważnie są także mocno okrojone kolorystycznie, na zasadzie jasny-ciemny (black&white) ciepły-zimny. Takie naprzemienne u umiejętne poruszanie się po palecie barw może zastąpić niejedną barwną fotografię, a przy tym nadać odpowiedniego klimatu i scenerii dla słowa pisanego.

Po drugie: typografia. To tak naprawdę ona gra tu pierwsze skrzypce. W dzisiejszym świecie IT, gdzie w zasięgu ręki mamy niezliczoną ilość krojów fontów do wyboru, a także, niekiedy nawet tworzenie swoich własnych (należy wtedy pamiętać o implementacji takowych do kodu strony oraz, by nasz krój posiadał polskie znaki, jeśli oczywiście posiadamy polskojęzyczną wersję naszej strony www.) potęga typografii jest praktycznie tak wielka, jak i samych zdjęć.
Dodatkowo, mając na podorędziu najnowsze standardy kodowania, dzięki którym możemy umieszczać animowane napisy (i nie chodzi o archaiczny znacznik HTML “marque” 🙂 ) czy kształty liter w tle, scrollujące się, blurrujące czy podążające za kursorem myszki – fotografia niekiedy uchodzi za wręcz zbędną.

Tak naprawdę cały czas za mało firm posiada estetyczne, minimalistyczne i po prostu ładnie osadzone strony www. Czy to sklep internetowy, blog, czy wizytówka firmowa – do każdej branży można tak dobrać liternictwo, kroje oraz kolorystykę, by naturalnie wiązała się z samą branżą jak i cieszyła oko swoją formą.