Trendy na lato 2018

11 czerwca 2018

Śledzenie ostatnich trendów w web designie staje się markerem dobrego smaku zarówno dla profesjonalnych web projektantów, jak i zwykłych użytkowników. Moda i trendy, jak wiadomo lubią się zmieniać w zależności nie tylko od roku, ale i od pory roku.
Poza wiadomymi trendami, powolnymi zmianami, jakie możemy obserwować w designie stron www od jakiegoś czasu (np. mobile first, responsywność, dedykowane wersje na urządzenia mobilne etc) możemy dostrzec także tendecje czysto designerskie, odnoszące się do warstwy graficznej, np.

Kolorystyka
Hitem, nie tylko ostatniego roku, ale i kilku poprzednich sezonów są pastele. Delikatne, nienachalne kolory, dobrze współgrające z jasnym tłem w postaci patternów czy czarno białych wyjaśnionych zdjęć. Tego lata modne są wszelkie żółcienie, pomarańcze a także lawendowe połączenia z bardziej wyrazistymi kolorami, których – na pierwszy rzut oka byśmy nigdy ze sobą nie zestawili. Przykładowo: białe tło, plus lawendowe i bordowe akcenty. Albo białe tło + pomarańcze zestawione z zielenią. Wszystko przełamane delikatną “betonową” teksturą. Taka kolorystyka nadaje lekkości, zwiewności i eleganckiej nowoczesności, która sprawdzi się we wszystkich blogach czy stronach internetowych traktujących o szeroko pojętym lifestyle’u.

Typografia
Tu, można powiedzieć “nic nowego” – odkryty jakiś czas temu nowy trend, mieszania grubych, szeryfowych fontów z bezszeryfowymi akapitowymi literami, cały czas ma się dobrze. Obecnie, także dobrze wyglądają witryny, których grafikami są tylko i wyłącznie typograficzne rozwiązania, przykuwające wzrok i nadające niepowtarzalnego charakteru. Taki design sprawdzi się na wszelkich stronach www, które “coś” projektują – studia architektoniczne, galerie, muzea, wszelkie przedmioty kultury.

Nieregularne siatki
Już rok 2017 stał się topem popularności modułowych układów. Webdesignerzy do dziś wykorzystują je do strukturowania tekstu i innych elementów. Wraz ze wzrostem popularności geometrycznych kształtów, witryny w 2018 r. Mają układ w trybie mozaiki lub chaotyczny rozmieszczonych bloków. Wiele projektów posiada zdjęcia i fragmenty tekstu umieszczone w przyjazne dla urządzeń mobilnych kształty geometryczne.

Gradienty
Nie takie gradienty o jakich myślimy, w kontekście projektowania stron, o nie, nie! 🙂 Chodzi o subtelne przejścia kolorystyczne, które nadają dynamiki i odróżniają wolną i niezagospodarowaną przestrzeń.
Dodatkowo, polecamy gradienty w tle o podwójnej ekspozycji, połączenie dwóch zdjęć w jedno, umieszczanie jednego zdjęcia nad drugim, dodawanie kolorowych odcieni – to wszystko ma za zadanie uatrakcyjnić całość i nadać nietuzinkowego charakteru.