Trendy  projektowaniu stron www: menu z aktywnym hoverem

13 listopada 2018

Animacje aktywowane efektem typu hover (po najechaniu kursorem myszy) są zawsze ciekawym dodatkiem na stronie internetowej. Dzięki rozwiązaniom jakie dało nam CSS3 stały się też o wiele bardziej popularniejsze i prostsze w użyciu. Niemniej zastosowanie takiej animacji wymaga również pewnej wiedzy.

Śledzenie ostatnich nowinek w webdesignie, jak i całej branży IT staje się wyznacznikiem dobrego smaku i profesjonalizmu, a podążanie za trendami w projektowaniu stron www jest już ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Wszyscy bowiem chcą posiadać witryny nowoczesne, innowacyjne i zgodne z najnowszymi technologiami. Wraz z rozwojem całej branży webdesignu, rośnie także świadomość klientów, że odnowienie firmowej wizytówki w Internecie to nie tylko faneberia i wizualna odmiana, ale w dzisiejszym świecie – konieczność, by nie dać się wyprzedzić konkurencji.

Ostatnimi czasy, bardzo ciekawym trendem jest stosowanie menu lub innych form nawigacji po stronie internetowej zaprojektowanych w formie prostych, minimalistycznych list.

W większości realizacji, oparte są one o prostą typografię, a dodatkowo, reagują delikatnymi animacjami na każde kliknięcie lub najechanie kursorem myszki.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy stronach w stylu awangardowym, na przykład we wszelkiego rodzaju portfolio, gdzie z jednej strony zależy nam na szybkim ukazaniu odbiorcy zajawki projektu, a z drugiej zaprezentowanie wszystkich realizacji w formie kafelków czy innej listy często kończy się przeładowanym efektem i problemem ze skupieniem się na tym, na czym nam zależy.

Kolejny trend w menu, to witryny, gdzie prezentowane są zdjęcia i filmy. Po najechaniu na konkretną pozycję menu na ekranie zmienia się kolaż widocznych zdjęć i filmów. Pozwala to bardzo szybko zapoznać się z konkretną kategorią i nie wymaga klikania, aby podejrzeć efekt.

Podobny efekt uzyskujemy, gdy skorzystamy z minimalistycznych figur geometrycznych – jest to często spotykane w branży deweloperskiej. W domyślnym widoku oglądać możemy zdjęcia inwestycji, po najechaniu na konkretną pozycję w prostokącie na środku strony pojawiają się powiązane z nimi grafiki na kolorowych tłach.